Anne Bebek Sağlık

Hamilelikte 5.Hafta

Hamilelikte 5.Hafta

Gebeliğin 5.haftasındaysanız eğer hamileliğiniz artık kesinleşmiş demektir.Gelecekte hayatınızı değiştirecek olan o küçük varlık kesenize yerleşmiş ve artık ultrasonografi de size pek net olmasada ufak görüntüsünü gösterebilir.Bazı gebelerde bu durum biraz daha farklı olabilir.

Gebeliğin 5.haftasına rağmen gebeliğinden haberdar olmayan şaşkın annelerimizden bahsediyorum :)Adet olmayan gebe bu evrede kadınların sıkça yapmış olduğu hatayı farkında olmadan yapmış olabiliyor. Şöyle ki ; adet söktürücü birçok doğal bitkisel çaylar kullanarak farkında olmadıkları gebeliklerine düşük yaparak son verebiliyor. 🙁 Bu konudada ufak bir uyarımız olsun. 😉

Gebeliğin 5.haftasında Embriyonun  bu döneminde  baş ve kuyruk kısım olarak görülebilir.Embriyo bu dönemde yaklaşık 5-2mm boyundadır.Ağırlığınet olarak bilinmemektedir.Kalp atışları ultrasonografide görüntülensede bazı gebelerde kalp atışları duyulmayabilir.Bu ancak vajinal ultrason ile mümkün olabilir.

5 Haftalık Gebelikte Vajinal Ultrason

5.haftada gebelik kesesi ancak vajinal yolla yapılan ultrasonla görülebilir.Vajinal yolla yapılan ultrason da embriyo’nun kalp atışlarını ve kendisi bazen görünmeyebilir.Bebeğiniz çok küçük olduğu için bu durum normaldir.

Vajinal ultrason gebeliğin 5.haftasında aynı zamanda düşük riskini ,dış gebelik olasılığını,embriyo’nun keseye yerleşmesinide görebilmekte yardımcı olur.

5 Haftalık Gebeliğin Anne Adaylarına etkisi

 

İçinde ikinci canlıyı taşıyacak anne adayı gebeliğin 5.haftasında en çok sabah bulantılarından şikayet eder.

Vücudu rahata alışan anne adayı biranda kendini hormonlarıyla savaşırken bulur. 🙂

Endişelenmeyin bu süre sadece 9 ay devam edecek… 🙂 Ortada hiç birşey yokken aniden sinirlenme,sık sık baş dönmesi,olumsuz düşüncelere kapılma,sürekli uyku hissi ve yorgunluk bu haftalarda sıkça görülen sikayetlerdendir.

Gebelikte Küçük Bilgiler

 

* Gebelikte ilk 10 hafta yani ilk 3 aylık evre en riskli ve dikkat edilmesi gereken dönemdir.

*  En çok düşük yapma olasılığı ilk 10 hafta ve gebeliğin 13.haftasında görülür.Bu risk aralıklarla 6.ayın sonuna kadar devam eder.(24.hafta)

* Anne adaylarının  24 hafta  boyunca (6 ay)  her hafta alabileceği en fazla kilo 350 gramdır. 24.haftadan sonra 450 grama yükselmektedir.

* Anne Adayları hamilelikleri  boyunca en fazla 12-15 kilo arası almaları önerilir.Bu sınır anne adayının hamile kalmadan önceki kilosuna göre 18 kiloya kadar çıkarılabilir.

* Gebeliğin kaçıncı haftasında olursanız olun hep GÜLÜN 🙂 Pozitif olun siz mutlu oldukça bebeğiniz her zaman mutlu ve huzurlu olacaktır… 🙂 🙂 🙂

Yazar hakkında

admin

Yorum Yap